Reżyser na evencie – tak czy nie?
Dlaczego reżyser jest potrzebny na Twoim evencie i co należy do jego obowiązków?
Reżyser jest odpowiedzialny za koordynację wszystkich elementów wydarzenia, m.in.
Synchronizację czasową: czuwa nad tym, aby wszystkie składowe eventu na każdym etapie jego produkcji przebiegały zgodnie z założeniami:
- harmonogramami produkcyjnymi
- szpiglem, który zawiera rozpisanie wszystkich elementów imprezy w czasie jego trwania
- scenariuszem, czyli dokumentem zawierającym wszystkie niezbędne informacje dotyczące danego wydarzenia, w tym teksty prowadzących
Zarządzanie zespołem: koordynuje pracę wszystkich członków zespołu, w tym techników, prelegentów i obsługi wydarzenia.
Kontakt z ekipami, briefowanie i odbiór pracy: departamentów oświetlenia, multimediów i nagłośnienia.
Dbanie o artystyczną stronę wydarzenia: jest obecny podczas pisania scenariusza, projektowania i wykonania scenografii, wykonania wizualizacji na ekran i oprawy graficznej całego wydarzenia, wprowadza korekty do tekstów prowadzących, dba o przebieg dramaturgii eventu.
Przeprowadzanie prób: reżyser jest odpowiedzialny za to, aby to, co znajduje się w scenariuszu, szpiglu i wszystkich ustaleniach z Klientem znalazło odzwierciedlenie podczas imprezy.
Monitorowanie przebiegu wydarzenia: reżyser obserwuje przebieg eventu i na bieżąco reaguje na wszelkie niespodziewane sytuacje (w tym zarządza atmosferą imprezy, czyli może przedłużyć niektóre planowane atrakcje wydarzenia, inne skrócić, w razie jakichkolwiek komplikacji potrafi zmienić kolejność całych bloków lub ich charakter).
Zarządzanie Ryzykiem: razem z producentem przygotowuje plany awaryjne i zarządza ryzykiem związanym z wydarzeniem, czyli opracowuje Plan B – alternatywę na wypadek problemów technicznych lub innych niespodziewanych wydarzeń (np. burza podczas imprezy plenerowej, przerwanie zasilania).
Dbanie o bezpieczeństwo: zarówno w kontekście technicznym, jak i zdrowotnym (przykładowo, w przypadku zamówienia pirotechniki na event jest odpowiedzialny za przeprowadzenie odpowiednich prób, poinformowanie o tym fakcie artystów na scenie oraz zabezpieczenie odpowiedniej odległości urządzeń pirotechnicznych od widowni).
Zakres działań reżysera łączy logistykę, technologię, kreatywność i zarządzanie ryzykiem. Dzięki jego pracy, interesy wszystkich stron są podwójnie chronione.